«Ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας στο σχολικό περιβάλλον»

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΙΔΑΣ

«Ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας στο σχολικό περιβάλλον»

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας,

Σκοπός της φιλαναγνωσίας είναι η εξοικείωση του μικρού μαθητή με το βιβλίο και την ανάγνωση και η σταδιακή εδραίωση μιας φιλικής σχέσης του με το λογοτεχνικό βιβλίο. Αυτή η σχέση θα το βοηθήσει να αναπτύξει την κριτική και δημιουργική του σκέψη, να δραστηριοποιήσει τη φαντασία του, να δοκιμάσει τα συναισθήματά του αναπτύσσοντας έτσι τη συναισθηματική του νοημοσύνη, να καλλιεργήσει τη γλωσσική του έκφραση με έμμεσο και βιωματικό τρόπο, και εν κατακλείδι να συγκροτήσει ολόπλευρα την προσωπικότητά του.

Θέλοντας λοιπόν να βοηθήσουμε τα παιδιά να δημιουργήσουν μια καλύτερη σχέση με το βιβλίο και να αναπτύξουν το ενδιαφέρον τους γι? αυτό, ιδιαίτερα σήμερα που είναι η εποχή του διαδικτύου και της ηλεκτρονικής επικοινωνίας , καλέσαμε τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων κυρία Τάρη Ελισάβετ για να τη γνωρίσετε τόσο εσείς όσο και τα παιδιά από κοντά. Θα μας μιλήσει για το πώς ξεκίνησε να γράφει και θα μας συμβουλεύσει για το πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το βιβλίο. Ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας με μεγάλη χαρά κι έτσι έχουμε την τιμή να την φιλοξενήσουμε στον Πολιτιστικό Σύλλογο «Ευστάθιο Χωραφά» την Τετάρτη 29-01-2014 και ώρα 18:30 μ.μ.

Ελπίζουμε να ανταποκριθείτε στο κάλεσμά μας

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ. του Συλλόγου γονέων και Κηδεμόνων